Výstavba, elektroinštalácie, chemické úpravy bazénov, víriviek a poradenstvo
Odoslať objednávku
This is an example of a HTML caption with a link.

Elektroinštalácia bazéna

Elektroinštalácia - Rozvodné skriňe

 

Rozvodné skrine sú montované z kvalitných súčiastok, ktoré sú vysoko odolné voči vlhkosti a prachu (krytie IP65 až IP67), takže je možné ich inštalovať aj vo veľmi vlhkých priestoroch. V bazénových rozvodoch sa pracuje vždy len zo sieťou TN-S, alebo TN-C-S. Prechodky zo skrine sa zalievajú do PVC hmoty. Transformátory použité pre 300W halogénové osvetlenie bazéna sa umiestňujú zvyčajne taktiež do tejto rozvodnej skrine. Z nášho pohľadu je výhodnejšie umiestniť všetky elektrické súčasti do jednej kvalitnej skrine, ako do viacerých(možnosť vznikania väčšej pravdepodobnosti porúch) a taktiež cena sa zbytočne nepredražuje a pre dizajn je to tiež vhodnejšie. Zásuvky a vypínače sú použité s ochranou IP44, s tým, že každý vypínač či zásuvka sa pretesňujú ešte dodatočne a tým sa zvyšuje krytie na hodnotu IP 55 - 65. Veľký dôraz sa kladie na bezpečnosť prevedenia z dôvodu spojitosti voda - elektronika!!!

 

Najdôležitejšou súčasťou rozvodnej skrine je prúdový chránič, ktorý ochraňuje ľudí pred nebezpečným dotykom neživej, vodivej časti pri poruche(na neživej, vodivej časti sa objaví napätie voči zemi). Toto môže nastať pri vyhoretí vinutia filtračného motora, prepálení špirály ohrevu a ďalších poruchách. Prúdový chránič by mal zabezpečiť ochranu podľa parametrov uvedených na ňom. To znamená, že v našom prípade sa jedná o PCH 30mA/ 25A - 40A zaťažiteľnosti. Pri poruche musí zabezpečiť odpojenie od siete celého elektrického zariadenia, pri únikovom prúde do 30mA(zvyčajne okolo 16mA) a v čase do 0,2s(zvyčajne okolo 150ms). Najhoršie čo sa môže stať je zásah elektrickým prúdom pri poruche v okamžiku,  keď sa impulz prúdu "trafí" presne do vrcholu stiahnutia srdca, nastane fibrilácia. Táto skutočnosť je v praxi odhadovaná asi na 5% pravdepodobnosti.

 

Je nutnosťou priebežne kontrolovať prúdový chránič min. 2 x za rok testovacím tlačidlom a 1x za rok vykonať revíznu skúšku na celom elektrickom zariadení bazénovej technológie, pretože sa jedná o nebezpečné priestory. Svetelné a iné obvody, ktoré sú priamo v spojitosti s vodou sa riešia napájaním bezpečného napätia max. 50V striedavé a 120V jednosmerné

AKTUÁLNE ČLÁNKY:

Okrem bazénov sa venujeme aj:Obsah:

Partneri: