Výstavba, elektroinštalácie, chemické úpravy bazénov, víriviek a poradenstvo
Odoslať objednávku
This is an example of a HTML caption with a link.

Jód a jeho zásadný význam pre ľudský organizmus

22.02.2013, 16:59, Rastislav Sádecký


O jóde vie väčšina z nás asi len to, že je súčasťou jódovej tinktúry, ktorou sa dezinfikuje koža, a že ho obsahujú niektoré lieky. Jeho hlavný význam pre človeka však musíme hľadať úplne inde. Jód je tzv. esenciálny (nevyhnutný!!!) prvok, bez ktorého nie je možný správny vývoj ani funkcia ľudského organizmu. Je základným stavebným kameňom hormónov štítnej žľazy a ak ho je nedostatok, trpí správny vývoj človeka, ale aj väčšiny ostatných živočíchov - absencia nevyhnutných hormónov. Vplýva na celkový zdravotný stav človeka, jeho vývin, rast, vitalitu a dožitý vysoký vek v dobrej kondícii a zdraví. Jód podporuje tvorbu životne dôležitých hormónov tyroxín T4 a trijodtyronín T3, ktoré riadia všetky biochemické a metabolické procesy v ľudskom tele, a od ktorých závisí celkový zdravotný stav človeka.

  


Všeobecný nedostatok jódu na Zemi spôsobuje duševnú zaostalosť, znižovanie IQ, poruchy sústredenia a učenia u detí, únavu, pocit chladu v končatinách, bolesti a kŕče svalov, suchú pokožku, poruchy menštruačného cyklu, tehotenstva, sexuálneho vývoja, u mužov poruchy plodnosti, priberanie na váhe, sklony k depresiám a vnútorný nepokoj, porúch a oslabovanie imunitného systému, narušenie činnosti štítnej žľazy, anémiu (chudokrvnosť), rôzne opuchy, bronchitídu, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, vrásky a pod. Pozitívne vplýva na rast a vývoj človeka, biochemické a metabolické procesy, hladinu hormónov, imunitný systém, srdcovo-cievny systém, hladinu cukru v krvi, mozgovú činnosť, pamäť, pozornosť, nervový systém a psychický stav, bunkovú výživu, energiu, spaľovanie tukov, termoreguláciu organizmu, štruktúru nechtov, vypadávanie vlasov, chráni ľudský organizmus pred rádioaktívnym žiarením, okysličuje kožu.

 

Hormón - je látka, ktorá v mnohobunkonvých organizmoch slúži na chemickú signalizáciu medzi rôznymi bunkami.


Tyroxín T4 - je jeden z dvoch dôležitých hormónov produkovaných vo folikulárnych bunkách štítnej žľazy. Je fyziologickou súčasťou regulačného systému štítnej žľazy a má vplyv na celkový metabolizmus. Hlavná časť celkového tyroxínu je viazaná na transportné proteíny (TBG, prealbumín a albumín). 

 

 

Trijódtyronín T3 -  je najsilnejší hormón štítnej žľazy a ovplyvňuje takmer všetky procesy v ľudskom tele, vrátane telovej teploty, rastu, srdečného tepu a urýchľovania odbúravania tukov a cukrov.

 

 

 

Jód je v rozdielnych koncentráciách obsiahnutý v pôde a ďalších geologických materiáloch, dostáva sa do vody, rastlín a druhotne aj do živočíšnych tkanív. Jeho hlavným rezervoárom je v súčasnosti more, kam je podobne ako soľ po miliardy rokov vyplavovaný.  Znamená to, že oblasti od mora vzdialené, geologicky staré, majú jódu v prirodzenom prostredí nedostatok. Jeho vážnym deficitom trpia napríklad horské oblasti Južnej Ameriky, centrálne pohorie Ázie a pod. Takisto v niektorých častiach Európy, najmä v Alpách, je ho pomerne veľký nedostatok. Medzi tieto oblasti patrilo oddávna aj naše územie, kde sa deficit prejavoval zväčšením štítnej žľazy. Dodnes nám to ukazujú obrazy a sochy gotických madon a svätíc. Celkovo sa nedostatok jódu nepriaznivo prejavuje v rôznych lokalitách asi u jednej až jednej a pol miliardy obyvateľov našej planéty. V posledných desaťročiach sa podarilo určiť, aká denná dávka jódu ešte stačí na zabezpečenie normálnej funkcie štítnej žľazy podľa expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je to v detstve 90 - 100 mikrogramov denne. V dospelosti je najmenší primeraný prísun 150 mikrogramov, v tehotenstve, u dojčiacich žien a pravdepodobne aj v puberte 200 až 250 mikrogramov denne. Koľko predstavuje optimálny, teda najvhodnejší prísun jódu, sa zatiaľ presne neurčilo. Vie sa však, že v niektorých krajinách je prísun oveľa vyšší, napr. v USA 500 - 600 mikrogramov denne a v niektorých prímorských oblastiach - Japonsko atď. ešte oveľa viac. Núti to preto o zamyslenie sa nad tým prečo sú napríklad Japonci inteligentnejší, vitálnejší a samozrejme sa dožívajú vyššieho veku. Prevažnú väčšinu ich stravy tvoria práve morské živočíchy. Jód je výborne rozpustný v morskej vode.

 

Niekedy v 50 rokoch minulého storočia stačila denná dávka pre dospelého človeka asi 50 mikrogramov. Dnes v hektickej unáhlenej dobe, kedy sú kladené na ľudský organizmus  väčšie nároky, je denná minimálna dávka jódu asi 200 mikrogramov. To znamená, že dnes je potrebná až 4x väčšia dávka ako pred 60 rokmi. Keď zoberieme do úvahy nedostatok jódu v stredozemí a narastajúca potreba pre život človeka, je jasné, že potrebujeme jód získavať inými cestami, ako prirodzene z potravy. Nesmieme podceňovať vlastné zdravie a zdravie našich detí. V starobe je už neskoro rozmýšľať nad tým prečo som chorý a užívam toľko liekov. Urobme už dnes krok ďalej.

 

Teraz zopakujem vetu, ktorú som napísal už na začiatku, je totiž veľmi dôležitá a hovorí o podstate prečo píšem tento článok: " Jód podporuje tvorbu životne dôležitých hormónov tyroxín T4 a trijodtyronín T3, ktoré riadia všetky biochemické a metabolické procesy v ľudskom tele, a od ktorých závisí celkový zdravotný stav človeka!!!!!!".

 

Dôsledky jódového deficitu:

  • jeden z najdôležitejších je najmä endemický kretenizmus (vývojová porucha vrátane malého vzrastu a zníženia inteligencie,  tiež hluchonemosť, svalová ztuhlosť a problémy s motorikou), poruchy vývoja po narodení, zníženie celkovej kvality populácie v oblastiach s nedostatkom jódu, poruchy plodnosti, zmenený obraz a priebeh chorôb štítnej žľazy. Zvýšený príjem je potrebný hlavne v tehotenstve, pretože hrozí nebezpečenstvo poškodenia plodu - endemický kreténizmus. U mužov nedostatok jódu spôsobuje okrem iného najmä neplodnosť. 

 

  • Struma -  zväčšenie štítnej žľazy. Zväčšiť sa môže z mnohých dôvodov, z ktorých najznámejší je nedostatok jódu. Môže aj nemusí súvisieť s poruchou funkcie štítnej žľazy. Toto zväčšenie môže spôsobiť ľahké problémy ako sťažené prehĺtanie, ale aj vážnejšie ako sú problémy s hormónmi. Struma, ľudovo povedané "vole", spôsobuje nevzhľadné zdurenie krku a vypúlené oči, čo môže privolať psychické problémy.

obr. uloženia štítnej žľazy v tele

 

 

Hlavným zdrojom jódu v oblastiach s jeho nedostatkom je jodidovaná soľ. Jód sa k soli pridáva počas výroby a naše výrobné technológie a obaly sa skvalitnili tak, že 1 kg soli obsahuje až 35 mg jódu. V tejto súvislosti treba uviesť, že obsah jódu v soli vyrábanej u nás???(solivary Prešov - skúpené zahraničnými investormi a dovážaná soľ zo zahraničia), je vyšší než vo výrobkoch z dovozu, vrátane tzv. morskej soli. Tu sa vnára otázka, vyrába sa nejaká soľ ešte u nás? Desať rokov sme dovážali cestársku soľ z Poľska, "určite bola jodidovaná". Tiež nás lekári usmerňujú aby sme nesolili jedlá. Vyplýva z toho len jedno, že deti, seniori a tehotné ženy majú prísun jódu mizivý. Kontroluje niekto vôbec obsah jódu v jodidovanej soli v predajňach? Ja osobne tomu neverím, veď naše laboratória len tak, tak prežívajú a pracujú s výdobytkami ešte predchádzajúcej éry, tak ako veľa štátnych organizácií. Na nové prístroje nemajú a tím ktorým to vyhovuje môžu smelo dovážať takzvanú jodidovanú soľ z Poľska ďalej. Majú skôr problém s existenčnými problémami.

 

Stáva sa tiež, že na etikete soli je uvedená slovne zlúčenina jódu a chemický vzorec s názvom nesúvisí. Dnes totiž stačí ak sa na etikete uvedie ISO 9001 a všetko je OK.

 

Záver: Na záver môžeme povedať, že ľudský organizmus na svoje prežitie a správny vývoj potrebuje nevyhnutnú dennú dávku jódu v podobe rôznych zlúčenín ako napr: jodid draselný, jodid sodný, jodičnan sodný a jodičnan draselný. Ak vám záleží na správnom vývoji svojich detí zistite si koľko jódu denne prijímajú v potrave. Problém ľudí vo všeobecnosti je v tom, že pokiaľ nás nič nepáli tak to nehasíme - zásadná chyba.

 

U nás si môžete zakúpiť, alebo objednať JODIS koncentrát(biologicky aktívny jód) na 80 dní denných dávok za cenu 12,80€. Tento koncentrát obsahuje všetky štyri spomenuté zlúčeniny jódu, čiže je to ucelený koncentrát určený pre zdravý vývoj človeka v každom veku. Výroba tohto výrobku je svetovo patentovaná, obsahuje všetky odporúčané zložky podľa smerníc EÚ a jeho predaj bol schválený ÚVZ SR.

Nájdete nás v Trnave na ulici Mikovíniho 8, alebo píšte na elektrobazeny@elektrobazeny.sk

 


Diskusia: "Jód a jeho zásadný význam pre ľudský organizmus"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

AKTUÁLNE ČLÁNKY:

Okrem bazénov sa venujeme aj:Obsah:

Partneri: