Výstavba, elektroinštalácie, chemické úpravy bazénov, víriviek a poradenstvo
Odoslať objednávku
This is an example of a HTML caption with a link.

Soľná úprava vody v bazéne a jej riadenie

02.07.2011, 11:07, Rastislav Sádecký

Soľná úprava vody
  (elektrolýza slanej vody H2O +NaCl) - je vlastne rozklad chloridu sodného NaCl vo vode a vytvorenie chlornanového anionu, čo je prakticky úplne rovnaký voľný chlór, aký je prítomný vo vode pri ošetrovaní bazénu ktorýmkoľvek chlórovým prípravkom. Slanosť takejto bazénovej vody v porovnaní s morskou vodou je asi 1:8 (jemne slaná voda). Pomer rozpustenej soli v bazéne k objemu je asi 4kg soli na 1m³ vody. Oproti dávkovaniu chlórovými prípravkami (napr. chloran sodný) má táto metóda chlorizácie zásadnú výhodu. 

 

 


 Prechodom vody okolo elektród (v cele), na ktorých sa uvoľňuje chlór, dochádza k likvidácii viazaného chlóru!!! Viazaný chlór je vážnou hrozbou kúpajúcich sa v bazéne, pretože sa správa ako karcinogénna látka. Vzniká zlúčením organických nečistôt s voľným chlórom. Viac viz. viazaný chlór - poradňa.

To znamená, že táto metóda je takmer ideálna. Funguje ako kombinácia dávkovania chlórových prípravkov a UV lampy. Ďalšou pozitívnou stránkou tejto metódy sú priaznivé účinky slanej vody na pokožku. Negatívnou stránkou je fakt, že slaná voda má korozívny účinok na kovové časti bazéna. Ten je však možné eliminovať použitím materiálov odolných slanej vode(titán, lodná oceľ ...). 

Niektorý dodávatelia soľných technológií uvádzajú, že sa jedná o bezchlórovú dezinfekciu vody. To je však nesprávne tvrdenie. Je jasné, že  chlorid sodný už z názvu hovorí o tom , že obsahuje i chlórovú zložku. Takže sa jedná o chlórovú dezinfekciu vody(prírodný chlór). 

Z toho vyplýva, že je veľmi dôležité sledovať presnú hodnotu chlóru vo vode. Na soľničku máme tiež riešenie regulácie. Ľudia si myslia, že keď si vyrábajú chlór pomocou elektrolýzy (H2O + NaCl), že je to bezpečné. Opak je pravdou. Samozrejme, že sa jedná o prírodný chlór, ale ak sa pri výrobe nepoužíva regulácia, tak je to taký istý efekt akoby ste dávkovali chlór takzvane od oka, ručne. Samotná soľnička zvyčaje vyrába chlór na základe nastaveného množstva filtračných hodín(závislá na chode filtrácie) a percentuálnom nastavení výkonu elektrolýzy na soľničke(10100%, po 10%). To znamená, že či je slnečné počasie, alebo oblačno, kúpe sa veľa či málo ľudí - soľnička vyrába takmer rovnaké množstvo chlóru. Zo skúseností vieme, že veľké množstvo chlóru škodí napr. PVC častiam technológie(trubky, fólia, ovládacie prvky) a samozrejme zdraviu kúpajúcich sa v bazéne, a naopak malé množstvo vyrobeného chlóru zapríčiňuje kalenie vody a množenie baktérií a mikroorganizmov. Ďalšou najdôležitejšou časťou sledovania bazénovej vody je hodnota pH . Pri vysokom pH stráca účinok dezinfekcia(chlór), to znamená, že ak vyrobíte aj väčšie množstvo chlóru, tak sa Vám bude vytvárať napr. vodný kameň atď. a to nehovorím o zdraviu škodlivosti. pH vody je základ bazéna. My Vám ponúkame zariadenie, ktoré vám bude merať a dávkovať pH, a merať dezinfekciu a riadiť vašu soľničku na výrobu chlóru. Jedná sa o zariadenie ASIN AQUA S.

 

Zostava ASIN SALT + ASIN AQUA S:

 

 

Pripojenie k technológii: Asin Salt + Asin Aqua Redox S

 


.

 

Novinka - ASIN AQUA SALT + pripojenie na internet

 

 

Novinkou od apríla 2015 bude zariadenie ASIN AQUA SALT. Je to taktiež zariadenie určené na soľnú úpravu vody a jej riadenie, ktoré sa po novom skladá už len z jedného uceleného zariadenia. Toto zariadenie obsahuje sondu pH na meranie hodnoty pH a membránovú sondu na meranie voľného chlóru alebo redox sondu na meranie redox potenciálu. Okrem toho obsahuje čerpadlo na automatické dávkovanie pH mínus a pH + plus a naviac obsahuje čerpadlo na dávkovanie flokulantu. Zariadenie je možné pripojiť na internetovú sieť, potom je možné pozrieť si dáta a nastavenia zariadenia na PC alebo smartfóne. Zariadenie má tiež pripojenie na externý displej. Ďalšou jeho súčasťou je hladinomer na udržanie potrebnej hladiny vody vo vyrovnávacej nádrži a elektronický teplomer na zaistenie regulácie teploty vody. Pomocou tohto zariadenie vieme taktiež riadiť spínanie  filtrácie.


 

 


Diskusia: "Soľná úprava vody v bazéne a jej riadenie"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre

AKTUÁLNE ČLÁNKY:

Okrem bazénov sa venujeme aj:Obsah:

Partneri: